X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
USD

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıAlan Adı YönetimiDomain Adı ile Web Hosting Arasında...

Domain Adı ile Web Hosting Arasındaki Fark

Domain isimleri kayıt sırasında transfer edilebilir. Transfer işlemini yapabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Kayıttan ve ya son transfer işleminden sonra 60 gün geçmiş olması gerekir. Alan adının redemption ve düşme durumunun olmaması gerekir. Domain yetki koduna sahip olmanız gerekir. Bu kod EPP kodu olarak bilinir. Domain sahipliği bilgileriniz geçerli olmalı ve gizli koruma hizmetlerini devre dışı bırakmış olmanız gerekir. Domain transfer işlemleri 4 ile 7 gün arası sürer. Domain adı bir sitenin fiziksel adresi web hosting ise içeriğin barındığı yapıdır. Domain isimleri ziyaretçilerin siteye ulaşması için oluşturulmuş kısa yollardır. Domain adları tamamen dijitaldir ve merkezi bir veri tabanında depolanır. Hosting farklı bir kavramdır.

Hostingler web sitenin dosyalarını ve veri tabanlarını depolayan bilgisayar hard disklerine benzer. Hostinglere sunucu denir. Çünkü sitenizi ziyaret eden kişilere sitenizi sunar. İnternet tarayıcısına bir url adresi girildiğinde (www.vertayazilim.com) sitenizin bulunduğu sunucuya bir talep gönderilir. Bu sunucu dosyaları internet üzerinden kullanıcının cihazına yükler. Böylece web siteniz kullanıcının bilgisayarında gözükmeye başlar. Domain adı sitenizin fiziksel adresidir. Bütün domain isimleri ICANN tarafından yönetilir. Domainler ziyaretçileri sunucuya yönlendirirler.

Dünyanın en popüler domain uzantısı com uzantısıdır. İnternet kullanıcılarının % 46sı com domain uzantısını kullanır. Her domainin farklı kayıt süreci vardır. Domain sorgulama hizmetlerini kullanarak domainin boşta olup olmadığını anlayabilirsiniz. Domainler bir sağlayıcıdan diğer sağlayıcıya transfer edilebilir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(2241 defa görüntülendi. / 6 kişi faydalı buldu.)

Top