X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
USD 0

Hoşgeldiniz

Lütfen Giriş Yapın

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıHostingHosting Nedir ?

Hosting Nedir ?

Bir web sitesi kurmak istiyorsanız ilk önce kendinize bir domain yanı alan adı almalısınız. Alan adına kuracağınız web sitesine ait dosyaları, verileri ve dokümanları bir yerde tutmanız gerekir. Hazırladığınız web sitesini bir hosting alanına yüklemelisiniz. Böylece sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tarayıcılarına sizin domain isminizi yazdıkları zaman siteniz karşı tarafın tarayıcısına yüklenir.

Hosting hizmetinde sistem aslında çok basittir. Hızlı bir internet bağı olan bilgisayar sizin için hizmet eder. Bu bilgisayar yüzlerce sitenin çalışmasını sağlayacağı için güçlü bir donanıma sahip olmalıdır. Bu bilgisayarların bağlantı hızı yüksek, bant genişliği de oldukça geniştir. Web sitenize ait dosyaları saklayan, internet kullanıcılarına erişim sunan web sunucularına hosting denir. Hostingler sitenizin çalışması için ayarlanmış sunuculardır. Sunucular sürekli açıktır ve günün her saati erişim imkanı verir. Gece saat 4’te www.vertayazilim.com sitesine giriş yapabiliyorsanız bu siteye hizmet veren sunucunun açık olmasından kaynaklanır. Bu yüzden hosting hizmetlerinde kesintisiz hizmet önemlidir. Hosting hizmeti aldığınız sunucunun sürekli açık ve internete bağlı olması gerekir.

Hosting sunucuları datecenter denilen odalarda saklanır. Bu odalarda sistem mühendisleri bulunur. Jeneratör, klima ve yüksek hızda internet bağlantısı bu odalarda yer alır.

Günümüzde birçok yerli ve yabancı firma hosting hizmeti vermektedir. Hostingler aylık ve yıllık şekilde ücretlendirilir. Hosting işlemlerinde dikkate alınacak unsurlar şunlardır:

  • HIZ: Sitenize ait sayfanın yüklenme durumu hızı ifade eder. Gezilen sayfaların yavaş gelmesinin iki nedeni vardır. Birincisi internet bağlantınızdaki hız düşüklüğü ikincisi ise almış olduğunuz hosting hizmetinden kaynaklanır. Hosting hizmeti aldığınız sunucunun server düşükse sayfanızın yüklenme hızı düşük olacaktır. Hız konusu sayfalarınızın boyutundan ve hazırladığınız programlardan etkilenir. Bazı siteler Flash ve animasyon programları ile hazırlanan siteler normal html formatında hazırlanan sitelere göre daha yavaş açılacaktır.
  • ALAN BOYUTU: Hosting hizmeti alırken size verilecek olan alan boyutu önemlidir. Ücretlendirme yapılırken size verilecek alan boyutu baz alınır. Hazırlayacağınız site ne kadar alan kaplayacak. Geniş kapsamlı bir site düşünüyorsanız alan genişliğiniz yeterli seviyede olmalıdır. Verilecek alan 2 açıdan önem taşır. Bincisi sitenizin boyutu diğeri epostalardır. Yapılan tasarımla birlikte verilen maillerde aynı alanı tüketir. Verilen alan küçükse belli bir süre sonra mail trafiğinde sorun yaşayabilirsiniz.
  • SERVER DESTEĞİ: Web siteniz kullandığınız program ve veritabanında kiraladığınız sunucuyu desteklemesi gerekir. Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlarla farklı işlevleri de yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanmasında özel programlama dilleri kullanılır. ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların yüklü olması gerekir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(323 defa görüntülendi. / 2 kişi faydalı buldu.)
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.
Powered by WISECP
Top